Zabezpieczenie i upublicznienie zdjęć i archiwalnych nagrań na wideokasetach z zasobów Instytutu Piłsudskiego w Ameryce

przysiega_oddzialow_legionow_na_slasku.jpg
Przysięga Legionistów na Śląsku
Program: Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
Rok wykonania: 2018

Jednym z zasobów Instytutu jest bogata kolekcja zdjęć, w tym interesująca kolekcja zdjęć Legionów, w większości niepublikowanych online. Celem zadania jest zdigitalizowanie i upublicznienie 500 zdjęć (całość z serii 3: Legiony, inne formacje wojskowe, wydarzenia do 1918 roku" - ok, 340 i 160 zdjęć z Serii 1: „Józef Piłsudski". Drugim celem jest konwersja (do formatu cyfrowego mp4) ok 20 nagrań na kasetach VHS z zasobów Instytutu (z lat 1939-1989) dotyczących historii Polski, Polonii i Instytutu Piłsudskiego, oraz transkrypcja części relacji Sybiraków wyprodukowanych przez Instytut. Cyfrowe kopie będą dostępne w postaci streamingu na serwisie YouTube oraz na stronie Instytutu, w zależności od praw autorskich zasobów.