Digitalizacja zbiorów archiwalnych Instytutu J. Piłsudskiego w Londynie, kolekcje Piłsudskich i Stefana Mayera

Jerry McCarthy z wykaldem o Enigmie fot Olga Topol.jpg
Jerry McCarthy z wykładem o Enigmie w Instytucie Piłsudskiego w Londynie fot. Olga Topol
Grantodawca:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego POLONIKA

Program: Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
Rok wykonania: 2020

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Celem zadania było zdigitalizowanie i upowszechnienie archiwów z Instytutu Piłsudskiego w Londynie: kolekcji Piłsudskich (Józefa i brata Jana) oraz części kolekcji Stefana Mayera (kontynuacja projektu z 2019 roku). Kolekcje Piłsudskich są niewielkie, ale w związku z obchodzonym przez Instytut 100-leciem Bitwy Warszawskiej warto było je udostępnić.W 2020 roku zakończono digitalizację kolekcji Józefa Piłsudskiego oraz zrobiono całość kolekcji Jana, Bronisława i Kazimierza Piłsudskich. Są one
dostępne na stronie internetowej Instytutu. Oprócz fascynujących materiałów dokumentujących ich działalność polityczną, publicystyczną i naukową, kolekcje zawierają także osobiste, często żartobliwe, wspomnienia ze wspólnego dzieciństwa oraz anegdoty związane z późniejszym Marszałkiem.

Mayer Stefan (1895 - 1981) - w latach przedwojennych szef wywiadu w II Oddziale Sztabu Głównego w Polsce, m.in. nadzorował Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego zajmujące się łamaniem niemieckiego szyfru maszynowego (Enigma), a w latach 1941- 45 zajmował się szkoleniem polskich wywiadowców. Upowszechnienie tej kolekcji wiąże się z prowadzonym od kilku lat przez Instytut programem Sztafeta Enigma, popularyzującym rolę polskich uczonych w złamaniu szyfrów. Program wspierany jest przez brytyjską Heritage Lottery Fund i objęty patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie. W zadaniu na 2020 zdigitalizowano ponad 2000 stron.