Grantodawca: |
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego POLONIKA |
Program: | Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą |
Rok wykonania: | 2020 |
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Celem zadania było zdigitalizowanie i upowszechnienie archiwów z Instytutu Piłsudskiego w Londynie: kolekcji Piłsudskich (Józefa i brata Jana) oraz części kolekcji Stefana Mayera (kontynuacja projektu z 2019 roku). Kolekcje Piłsudskich są niewielkie, ale w związku z obchodzonym przez Instytut 100-leciem Bitwy Warszawskiej warto było je udostępnić.W 2020 roku zakończono digitalizację kolekcji Józefa Piłsudskiego oraz zrobiono całość kolekcji Jana, Bronisława i Kazimierza Piłsudskich. Są one
dostępne na stronie internetowej Instytutu. Oprócz fascynujących materiałów dokumentujących ich działalność polityczną, publicystyczną i naukową, kolekcje zawierają także osobiste, często żartobliwe, wspomnienia ze wspólnego dzieciństwa oraz anegdoty związane z późniejszym Marszałkiem.
Mayer Stefan (1895 - 1981) - w latach przedwojennych szef wywiadu w II Oddziale Sztabu Głównego w Polsce, m.in. nadzorował Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego zajmujące się łamaniem niemieckiego szyfru maszynowego (Enigma), a w latach 1941- 45 zajmował się szkoleniem polskich wywiadowców. Upowszechnienie tej kolekcji wiąże się z prowadzonym od kilku lat przez Instytut programem Sztafeta Enigma, popularyzującym rolę polskich uczonych w złamaniu szyfrów. Program wspierany jest przez brytyjską Heritage Lottery Fund i objęty patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie. W zadaniu na 2020 zdigitalizowano ponad 2000 stron.