Wsparcie działalności statutowej Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie

'logo podstawowe NEW_(colored_on_transparent).jpg'

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Instytut Józefa Piłsudskiego działa w Londynie od 70-ciu lat i zgodnie ze swoją misją zabezpiecza polskie dziedzictwo narodowe w Londynie (archiwa, biblioteka, muzeum) oraz zajmuje się edukacją historyczną i promocją kultury polskiej w Londynie. Wsparcie finansowe pozwoliło na realizację zadań statutowych takich jak: spotkania i wykłady związane z historią Polski, czy rolą Polaków w złamaniu szyfrów Enigmy. Z powodu pandemii większość aktywności programowych Instytutu była przeprowadzana online i jest nadal częściowo dostępna na kanale Youtube Instytutu. Największm powodzenie cieszyły się programy: Wirtualna wystawa Art and Memory, przygotowana w ramach Polish Heritage Days,Na wystawie będącej częścią projektu Forgotten Force. Polish Women in the Second World War zaprezentowane zostały prace Zofii Wyszomirskiej-Nogi, polskiej artystki i konserwatorki sztuki działającej w Londynie. Cykl Art and Memory zainspirowany został dziejami kobiet, których losy dokumentuje projekt Instytutu; Wirtualna prelekcja Jerry’ego McCarthy o polskiej maszynie szyfrującej Lacida (LCD) – projekt sztafeta Enigma.