Wsparcie finansowe działalności statutowej Muzeum Polskiego w Ameryce

'2019, 03, 04 - Dzien Pulaskiego, 2-przemawia burmistrz Chicago Rahm Emanuel. Fot. J. Siegel.jpg'
Dzień Pułaskiego - w MPA przemawia burmistrz Chicago Rahm Emanuel
fot. J.Siegel
Grantodawca: Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Program: Opieka nad Polonią i Polakami za granicą
Rok wykonania: 2019

Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) jest jedna z najstarszych organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych, działa od 1935. MPA jest ważnym ośrodkiem polonijnym odwiedzanym przez Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia i gości przyjeżdzających z całego swiata. Instytucja ta posiada największe zbiory polonijne na terenie USA, w Archiwum, Muzeum i Bibliotece.  Celem zadania jest finansowe wsparcie działalności Muzeum poprzez refundacje opłat ponoszonych na utrzymanie siedziby Muzeum (m.in. opłaty za media: elektrycznosc, gaz (ogrzewanie), internet i telefonia). Drugim działaniem bedzie wsparcie działan programowych przez wsparcie promocji wystaw i innych ofert kulturalnych i edukacyjnych Muzeum, kontynuowanie katalogowania i digitalizacji powiększającej się kolekcji fotograficznej (dary Polonii amerykanskiej i kanadyjskiej) i upublicznianych w bazach Pastperfect ( https://polishmuseum.pastperfectonline.com/ ). Do zadań programowych Muzeum należy też utrzymanie Biblioteki ( 51 tys woluminów z starodrukami i polonikami).