Wsparcie działalności Studium Polski Podziemnej w Londynie

'014.jpg'
Wizyta robocza dyrekcji IPN z Warszawy (w ramach cyklicznych spotkań „Przystanek Historia”)
Grantodawca: Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Program: Opieka nad Polonią i Polakami za granicą
Rok wykonania: 2018

Studium Polski Podziemnej (SPP), powstało w Londynie w roku 1947. Jest instytucja archiwalna i naukowa, w posiadaniu której znajdują się materiały historyczne dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z okresu II Wojny Światowej.

W archiwum SPP znajduje się unikatowy zasób archiwalny, składający się z około 90 zespołów w sumie ponad 240 mb akt, (ok. 2 mln stron dokumentów). Akta dotyczą działalności Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej okresu II wojny światowej, działalności polskiego podziemia antykomunistycznego ( Żołnierzy Wyklętych) w latach bezpośrednio po II wojnie oraz organizacji i osób prywatnych związanych z AK na emigracji w okresie powojennym.

Otrzymane z Senatu wsparcie finansowe, wespół z pomocą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszami otrzymanymi od różnych polskich instytucji w Wielkiej Brytanii, a także od osób prywatnych, pozwoliły na kontynuację prac i nieprzerwaną działalność statutową SPP przez cały 2018 r.