Wsparcie działalności statutowej Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce

Grantodawca: Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Program: Opieka nad Polonią i Polakami za granicą
Rok wykonania: 2019

Celem projektu było wzmocnienie i wsparcie działań statutowych Instytutu Piłsudskiego w Ameryce. Cel ten został osiągnięty. Pomoc w ramach projektu miała kluczowe znaczenie dla utrzymania Instytutu i prowadzenia działań otwartych na rzecz Polonii i Amerykanów (spotkania, prelekcje, pokazy filmów). Instytut w 2019 r. zorganizował IV Edycję Biegu Tropem Wilczym, Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przygotował II Edycję Nocy Muzeów w NY – z prezentacja unikatowych dokumentów przechowywanych w archiwum Instytutu, obchodzono 75 rocznicę Powstania Warszawskiego. Dużemu rozwojowi uległa działalność edukacyjna: lekcje historii prowadzone dla szkół polonijnych i amerykańskich uzupełniono  o warsztaty dla dzieci i młodzieży związane ze sztuką, polskim folklorem i tradycjami. Rozwineły się także kontakty naukowe i edukacyjne Instytutu z Nowojorską Biblioteką Publiczną oraz Departamentem Edukacji miasta Nowy Jork z którym Instytut realizował projekt związany z propagowaniem czytelnictwa i wiedzy o Polsce wśród dzieci amerykańskich szkół publicznych z dystryktu 14. Zorganizowano też konferencję dla młodych historyków na Kingsborough Community College w dniu 22 marca 2019 r. związaną z 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.