Wsparcie działalności statutowej Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce

'otwarcie wystawy IPN o Instytucie Piłsudskiego z okazji 75-lecia istnienia-Warszawa.jpg'
Otwarcie wystawy IPN o Instytucie Piłsudskiego
Grantodawca: Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Program: Opieka nad Polonią i Polakami za granicą
Rok wykonania: 2018

Celem projektu było wzmocnienie i wsparcie działań statutowych Instytutu Piłsudskiego w Ameryce. Cel ten został osiągnięty. Pomoc w ramach projektu miała kluczowe znaczenie dla utrzymania Instytutu i prowadzenia działań otwartych na rzecz Polonii i Amerykanów (spotkania, prelekcje, pokazy filmów). Instytut w 2018 r. zorganizował III Edycję Biegu Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, mec. Anny Szelag i prof. Sławomira Cenckiewicza, przygotował I Edycję Nocy Muzeów w NY – z prezentacja unikatowych dokumentów przechowywanych w archiwum Instytutu. Dużemu rozwojowi uległa działalność edukacyjna: lekcje historii prowadzone dla szkół polonijnych i amerykańskich uzupełniono  o warsztaty dla dzieci i młodzieży związane ze sztuką, polskim folklorem i tradycjami. Zorganizowano Gale Nagród Instytutu, a w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie otwarta została wystawa "Instytut Piłsudskiego w Ameryce – historia i zbiory polskiej instytucji w Nowym Jorku" przygotowana przez IPN we współpracy z IJP.

W 2018 roku Instytut został odznaczony Odznaką Honorową – Kustosz Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, a Kolekcja nr. 2, przechowywana w Instytucie – Adiutantura Generalna Naczelnego Wodza ( 1918-1922) została wpisana na Liste Krajowa Programu UNESCO, jest to niezwykle cenne wyróżnienie dla Instytutu.