Organizacja XLI SESJI Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie w Lublinie

Kozłówka_1.jpg
Uczestnicy Konferencji przed zamkiem w Kozłówce
Program: Dziedzictwo Kulturowe
Priorytet: Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
Rok wykonania: 2019

XLI Sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie odbyła  się w dniach 14-18 września  w Lublinie. Konferencja,
organizowana przez Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii z siedzibą w Londynie, skierowana była  do badaczy historii i życia kulturalnego polskiej Emigracji, archiwistów, bibliotekarzy z Polski i z zagranicy. Tematem przewodnim Sesji było: 100-lecie niepodległości Polski z perspektywy zbiorów i działalności instytucji zrzeszonych w SK MAB. W trakcie 2 sesji otwartych przedstawiono 15 referatów, odbyły się też dwie sesje zamknięte. Konferencję wsparli lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski udostępniając sale na obrady. SEsji towarzyszyło otwarcie na terenie Oddziału IPN w Lublinie wystawy Polonica emigracyjne. Ze zbiorów instytucji członkowskich Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek na Zachodzie. Delegaci i uczestnicy zwiedzili Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum na Majdanku, oraz zamek Lubelski.