Inwentaryzacja zbiorów w Muzeum Polskim w Rapperswilu

Grantodawca:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego POLONIKA

Program: Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
Rok wykonania: 2021

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

W roku 2022 rozpoczyna się remont Zamku w Rapperswilu, siedziby Muzeum Polskiego i konieczne będzie przeniesienie zbiorów i kolekcji do magazynów lub czasowego miejsca Muzeum. Konieczne jest posiadania pełnego inwentarza zbiorów, Zasadniczym celem zadania przyznanego na kontynuację prac związanych z pełną i profesjonalną inwentaryzacją zbiorów Muzeum Polskiego było wprowadzenie do programu MuseumPlus, służącego do elektronicznej ewidencji zbiorów, kolejnych 2100 obiektów. Cel ten został osiągnięty. W muzealnej bazie danych, która umożliwia gromadzenie informacji (także wizerunków) na temat obiektów będących w posiadaniu muzeum, zostało zewidencjonowanych 2128 muzealiów. Obok sporządzania opisów inwentaryzacyjnych, w których rejestrowano podstawowe (i w miarę możliwości rozszerzone) dane o zabytku, uwzględniono w zadaniu takie działania związane z inwentaryzacją jak:

• znakowanie inwentaryzowanych przedmiotów

• wykonanie brakującej dokumentacji wizualnej obiektów

• wykonywanie podstawowych prac zabezpieczających

• odnotowywanie obecności wszelkich dokumentów związanych z akcesją dzieł