Digitalizacja zbiorów archiwalnych Instytutu Piłsudskiego w Londynie, archiwum Wandy Pełczyńskiej

'IMG_20211028_180008.jpg'
Grantodawca:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego POLONIKA

Program: Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
Rok wykonania: 2021

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Celem zadania jest opracowanie i digitalizacja archiwum Wandy Pełczyńskiej (zespół nr 202) ze zbiorów Instytutu Piłsudskiego w Londynie. Wanda Pełczyńska (z d. Filipkowska (1894-1976) - to znana działaczka niepodległościowa, kurierka I Brygady Legionów w latach 1914-1915 r. i Naczelnego Dowództwa w 1919 r., posłanka na Sejm IV Kadencji (1935-1938), publicystka i działaczka społeczna, żona szefa Sztabu KG AK gen. Tadeusza Pełczyńskiego, członkini ZWZ-AK, więźniarka NKWD w Wilnie w l. 1940-1941, współpracownik RWE, założycielka i pierwsza prezes Zjednoczenia Polek na Emigracji, odznaczona m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem niepodległości, Krzyżem AK. Kolekcja liczy 74 jednostek archiwalnych, dotyczy okresu 1939 -1976 (ponad 8 tys. stron). Konwersja cyfrowa zabezpieczyła te zasoby w postaci cyfrowej dla przyszłych pokoleń, a jednocześnie udostępniła je badaczom historii na całym świecie. W  2021 roku w ramach zadania została zdigitalizowana cała (prawie 6000 stron) kolekcja. Dodatkowo w ramach zadania zdigitalizowano i upubliczniono niewielką kolekcję "Poselstwo Polskie w Rumunii".