Digitalizacja zasobów archiwalnych Instytutu Piłsudskiego w Ameryce

skan_002_JP.jpg
List Józefa Piłsudskiego do KON w Ameryce 1916 rok

Instytut Piłsudskiego w Ameryce działa w Nowym Jorku od ponad 70 lat, zabezpieczając polskie dziedzictwo narodowe na ziemi  merykańskiej. Instytut posiada atrakcyjną i stale rosnącą ofertę dla badaczy historii z całego świata. Składają się na nią serwisy udostępniające zasoby archiwalne w postaci cyfrowej, zaopatrzone w indeksy, wyszukiwarki itp. Aby zwiększyć ich oddziaływanie na Polonie na świecie i na wszystkich badaczy historii, wymagane jest udoskonalenie oferty przez powiększenie zasobów zdigitalizowanych kolekcji i map.Celem zadania była digitalizacja części zespołu nr 15 "Komitet Obrony Narodowej". Komitet Obrony Narodowej (KON)- założony w 1912 roku w Pittsburghu (Pensylwania) w celu skoordynowania działalności Polonii amerykańskiej na rzecz odbudowy państwa polskiego. Popierał Naczelny Komitet Narodowy; wydawał "Polish Cause". Kolekcja zawiera: dokumentacja centrali Komitetu Obrony Narodowej w Chicago: akty prawne i inkorporacyjne, korespondencja KON, protokoły z posiedzeń KON, notatki i sprawozdania z działalności, rezolucje, odezwy i inne; dokumentacja w sprawie ochotników wyjeżdżających z Ameryki do Legionów Polskich oraz w sprawach nadań Krzyży Legionowych ochotnikom i działaczom KON; księgi rachunkowe KON.

Grantodawca: Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Program: Opieka nad Polonią i Polakami za granicą