Digitalizacja zasobów archiwalnych Instytutu Piłsudskiego w Ameryce

Grantodawca: Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Program: Opieka nad Polonią i Polakami za granicą
Rok wykonania: 2018

Instytut Piłsudskiego w Ameryce działa w Nowym Jorku od ponad 70 lat, zabezpieczając polskie dziedzictwo narodowe na ziemi  merykańskiej. Instytut posiada atrakcyjną i stale rosnącą ofertę dla badaczy historii z całego świata. Składają się na nią serwisy udostępniające zasoby archiwalne w postaci cyfrowej, zaopatrzone w indeksy, wyszukiwarki itp. Aby zwiększyć ich oddziaływanie na Polonie na świecie i na wszystkich badaczy historii, wymagane jest udoskonalenie oferty przez powiększenie zasobów zdigitalizowanych kolekcji i map.

Zadanie dotyczy digitalizacji i udostępnienia archiwum dotyczącego jednego z ważniejszych okresów współczesnej historii Polskiego: zespołu „Komisja Likwidacyjna Generała Lucjana Żeligowskiego" . Konwersja cyfrowa zabezpieczy te zasoby w postaci cyfrowej dla przyszłych pokoleń, a jednocześnie udostępni je badaczom historii na całym świecie. Zespół archiwalny „Komisja Likwidacyjna Generała Lucjana Żeligowskiego" ma kapitalne znaczenie dla badaczy historii. Komisja została powołana w celu wyjaśnienia okoliczności i przebiegu wypadków majowych w 1926 r. Zespół zawiera akta kancelarii, rozkazy i zarządzenia, akta Dowództwa Okręgu Korpusu Nr 1 i inne ważne dokumenty.

Archiwum to zostanie uzupełnione o kolekcję map, które znajdują się w tej jak i innych zespołach archiwalnych, a które związane są z tematycznie z tą kolekcją.

W 2017 roku Instytut Piłsudskiego rozpoczął prace nad tym archiwum, udostępniając ponad 3000 stron dokumentów z kolekcji. Zadaniebędzie kontynuacją tych działań.

Depesza z rozkazem gen. Malczewskiego

Fragment rozmowy hugsowwej (juzowej)