Wystawa podróżująca „Chicago Polonia” „Wychodźstwo Polskie w Ameryce”

'Panel_tytułowy_1850_1941 copy.jpg'
Dawne polskie Chicago
Program: Dziedzictwo Kulturowe
Priorytet Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
Rok wykonania: 2016

Celem projektu było przygotowanie wystawy podróżującej do prezentacji w różnych lokalizacjach  (Stany Zjednoczone, Polska) począwszy od marca 2017 roku.  Wystawa jest obrazowym wprowadzeniem w temat dawnego polskiego Chicago. Oferuje ona wgląd w życie pierwszych osadników i ich rodzin, prezentuje ich domy, firmy, organizacje, parafie oraz różne formy przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych. Poza materiałem wykorzystanym na wystawie stałej wystawa podróżująca obejmuje zagadnienia polityki, organizacji charytatywnych oraz zakonów kobiecych, ochotników do Armii Polskiej we Francji i działalności Wydziału Narodowego Polskiego. Święta, wypoczynek i migawki z życia codziennego są również uwzględnione w tej ekspozycji. Wystawa podróżująca o polskim Chicago nie mogła pominąć historii Muzeum Polskiego w Ameryce i jego roli w zachowywaniu przeszłości dla przyszłości. Wystawie towarzyszy katalog.