Wsparcie działalności statutowej Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie

Grantodawca: Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Program: Opieka nad Polonią i Polakami za granicą
Rok wykonania: 2017

Instytut Józefa Piłsudskiego działa w Londynie od 70-ciu lat i zgodnie ze swoją misją zabezpiecza polskie dziedzictwo narodowe w Londynie (archiwa, biblioteka, muzeum) oraz zajmuje się edukacją historyczną i promocją kultury polskiej w Londynie.

Wsparcie finansowe pozwoliło na realizację zadań statutowych takich jak: Obchody 70 - lecia  działalności Instytutu; organizacja spotkań przedstawicieli brytyjskich władz lokalnych z przedstawicielami najważniejszych organizacji polonijnych; w  siedzibie Instytutu zorganizowano 5 wykładów, 1 pokaz filmu dokumentalnego, 9 lekcji historii dla uczniów szkół polonijnych i 3 zbiórki harcerskie; współorganizacja wystawy "Józef Piłsudski a Polish and European statesman"; wydanie Jubileuszowego Albumu ”Historia Obrazem Pisana”- przedstawiającego siedemdziesiąt lat działalności Instytutu w Wielkiej Brytanii.

W ostatnim roku Instytut kontynuował  projekt  "Sztafeta Enigmy". Instytut posiada unikatową, zbudowaną na polskim schemacie, maszynę Enigma, wywiezioną przez Mariana Rejewskiego z Francji.