Organizacja XXXIX Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie w Nowym Jorku

P4-DSC03560.JPG
Spotkanie uczesników konferencji w siedzibie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
Program: Dziedzictwo Kulturowe
Priorytet: Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
Rok wykonania: 2017

XXXIX Sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie odbyła się w dniach 4-8 października w Nowym Jorku. Organizatorami Konferencji byli Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce i Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Po raz pierwszy spotkanie Stałej konferencji odbyło się w Stanach Zjednoczonych.

Jako przewodni temat konferencji wybrano problematykę związaną z wysiłkiem polskiej emigracji w Ameryce Północnej i Południowej oraz Europie na rzecz odradzającego się państwa polskiego, w związku z przypadającą w 2018 roku setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Spotkanie w Nowym Jorku było okazją do zapoznania się z historią, zbiorami i działalnością instytucji polsko-amerykańskich oraz wymianą doświadczeń w zakresie zarządzania, konserwacji i ochrony polskiego dziedzictwa poza granicami Polski.

Odbyły się dwie sesje zamknięte i jedna całodniowa sesja otwarta w trakcie której wygłoszono 15 referatów. Program konferencji został ułożony w ten sposób, by uczestnicy mogli się zapoznać z działalnością czołowych instytucji polonijnych w Nowym Jorku : Instytutu Piłsudskiego, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Fundacji Kościuszkowskiej i Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce.