Digitalizacja zbiorów archiwalnych Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce „Poselstwo Polskie w Rio de Janeiro”

Poselstwo w Rio de Janeiro.jpg
Akta dotyczące stosunków Polsko-Francuskich w 1921
Program: Dziedzictwo Kulturowe
Priorytet: Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
Rok wykonania: 2017

Zespół archiwalny nr 13: Poselstwo Polskie w Rio de Janeiro 1918-1945, należy do jednych z najważniejszych, a także najdłużej przechowywanych kolekcji w Polskim Instytucie Naukowym w Ameryce . Zespół ten liczy 668 jednostek archiwalnych i zajmuje w Archiwum Polskiego Instytutu Naukowego ponad 8,00 metrów bieżących. Akta Poselstwa trafiły do Polskiego Instytutu Naukowego, jako dar ambasadora doktora Tadeusza Skowrońskiego, prawdopodobnie około 1963 r. O wartości akt przesądza fakt, że są to kompletne materiały archiwalne Poselstwa Polskiego w Rio de Janeiro, któremu podlegały placówki konsularne w Kurytybie i São Paulo. Zespół zawiera takie serie dokumentów jak: Attaché Ministerstwa Obrony, Okólniki i Informacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Akta placówek dyplomatycznych w Kurytybie i São Paulo, Raporty polityczne, Korespondencja polityczna, Publikacje. Nieocenioną wartość historyczną posiada korespondencja polityczna Poselstwa dotycząca spraw politycznych, kulturalnych i ekonomicznych, raporty wysyłane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie i Londynie, okólniki, biuletyny, instrukcje i memoranda przekazywane do Poselstwa przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także raporty z innych placówek dyplomatycznych, kopie umów międzynarodowych, czy raporty z nasłuchu radiowego trafiające do Poselstwa. Bardzo ważną część kolekcji tworzą akta dotyczące stosunków dyplomatycznych Polski z innymi państwami, Ligą Narodów, Wolnym Miastem Gdańskiem, informacje dotyczące wojny polsko-sowieckiej, czy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Dokumentacja Poselstwa pozwala prowadzić badania nad emigracją polską, żydowską, niemiecką i ukraińską do Ameryki Południowej, a także przedstawia sytuację Polonii w Brazylii.

W wyniku projektu zdigitalizowano ii upubliczniono większość kolekcji.