Digitalizacja zbiorów archiwalnych Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, kolekcja Ruchu Prometejskiego

RuchPrometejski1.jpg
stoją: I.Kosenko; A. Udowyczenko; Szuligowa; M. Czokay Ogly; W. Prokopowycz; A. Szuligin; H. Mir-Yakoub; M. Jeremijew
Program: Dziedzictwo Kulturowe
Priorytet Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
Rok wykonania: 2016

Ruch Prometejski to działania polityczne i intelektualne  w Europie w okresie międzywojennym (1921-1939) skierowane przeciwko ZSRR, mające na celu doprowadzenie do przemian niepodległościowych wewnątrz tego państwa, dokonanych przez narody, którym w latach 1918-1921 narzucono siłą system radziecki i w efekcie do rozsadzenia ZSRR na poszczególne państwa. Ruch prometejski koordynował i wspierał materialnie w latach 1921- 1939 działania niektórych emigracyjnych rządów i organizacji niepodległościowych narodów podbitych przez Związek Radziecki. W Londynie w czasie wojny i po wojnie idee prometejskie były kontynuowane. Kolekcja zawiera około 1250 stron archiwalnych dokumentów. Celem zadanie jest zabezpieczenie treści dokumentów i ich upublicznienie. Kolekcja jest dostępna publicznie.