Digitalizacja archiwów Instytutu Piłsudskiego. Zespół nr 5: Sprawy Sądowe i Honorowe Generałów i Wyższych Dowódców

mapa_sytuaycjna_do sprawy_genRomera.jpg
Jedna z map sytuacyjnych do sprawy Generała Romera
Program: Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
Rok wykonania: 2018

Celem zadania było zdigitalizowanie i publiczne udostępnienie archiwum dotyczącego jednego z najważniejszych okresów współczesnej historii Polski, zespołu nr. 5: Sprawy Sądowe i Honorowe Generałów i Wyższych Dowódców. Kolekcja zawiera 17 tomów akt i liczy 0,61 mb (metrów bieżących), obejmuje okres: 1915-1936. Zawiera akta Oficerskiego Trybunału Orzekającego, dokumentacja Najwyższej Wojskowej Komisji Opiniującej, Sądu Honorowego dla Generałów i Sądu Honorowego dla Oficerów Sztabowych Ministerstwa Spraw Wojskowych. W kolekcji znajdują się niezwykle ciekawe materiały dotyczące gen, Włodzimierza Zagórskiego czy gen. Stanisława Szeptyckiego. Bez dostępu do tych dokumentów niemożliwa jest ocena działań Polskiej Armii w latach 1918 - 1939.

Zdigitalizowano i upubliczniono 5 pierwszych teczek z kolekcji, w tym np. sprawa gen Romera dotycząca wycofania pułku piechoty z twierdzy Osowiec, czy gen. Boruszczaka dotycząca obrony Wilna w trakcie wojny polsko- bolszewickiej. Dokumenty te stanowią istotne uzupełnienie wiedzy o przebiegu wojny i obronie polskiej Niepodległości. Link do archiwów: http://archiwa.pilsudski.org/ .Pojedyncze skany są też scalone do plików pdf, co znacznie ułatwia prace i przeglądanie dokumentów.  Kontynuowanie digitalizacji tej niezwykle interesującej kolekcji jest planowane na rok 2019. Instytut i Fundacja złożyły wniosek o dotację na ten cel.